media source avatar
Big Ten CommunicationsPublished: 6/5/2024, Last updated: 6/9/2024
link picture
Copied!

Big Ten Athletes Prepare for 2024 NCAA Outdoor Track & Field Championships

page picture

EUGENE, Ore. — The Big Ten Conference is sending over 100 student-athletes to the 2024 NCAA Division I Outdoor Track and Field Championships.

The Championships run June 5-8 at historic Hayward Field on the campus of the University of Oregon. ESPN networks will broadcast the event.

Meet Schedule
Live Results
Start Lists

NCAA PARTICIPANTS — BIG TEN WOMEN

100m Dash
Leah Bertrand, Ohio State
Nya Bussey, Ohio State
Odell Frye, Minnesota

400m Dash
Jessica McDowell, Illinois

800m Run
Hayley Kitching, Penn State
Aniya Mosley, Ohio State

10,000m Run
Florence Caron, Penn State

110m Hurdles
Aasia Laurencin, Michigan
Paige Magee, Iowa
Janela Spencer, Ohio State

400m Hurdles
Savannah Sutherland, Michigan

3,000m Steeplechase
Zoie Dundon, Minnesota

High Jump
Jenna Rogers, Nebraska
Bara Sajdokova, Illinois
Rose Yeboah, Illinois

Pole Vault
Mia Morello, Illinois
Chloe Timberg, Rutgers
Tori Thomas, Illinois

Triple Jump
Riley Ammenhauser, Michigan
Ashley McElmurry, Nebraska
Rhianna Phipps, Nebraska
Darja Sopova, Illinois
Diarra Sow, Minnesota

Shot Put
Axelina Johansson, Nebraska
Anthonett Nabwe, Minnesota

Discus Throw
Faith Bender, Ohio State
Shelby Frank, Minnesota
Corinee Jemison, Michigan
Kalynn Meyer, Nebraska

Hammer Throw
Hillevi Carlsson, Nebraska
Shelby Frank, Minnesota
Olivia Roberts, Wisconsin
Amber Simpson, Illinois

Javelin Throw
Emanuela Casadei, Nebraska
Mirta Kulistic, Nebraska
Rhema Otabor, Nebraska
Eniko Sara, Nebraska
Kayla Thorpe, Maryland
Emma Yungebert, Michigan

4x100m Relay
Illinois — Asia Thomas, Sophia Beckmon, Tacoria Humphrey, Jessica McDowell

Minnesota — Odell Frye, Victory Godah, Zariyah Black, Alliyah McNeil

Ohio State — Marcia Sey, Nya Bussey, Fatouma Conde, Leah Bertrand


NCAA PARTICIPANTS — BIG TEN MEN

200m Dash
Devin Augustine, Minnesota
Garrett Kaalund, Nebraska
Cameron Miller, Purdue
Cheickna Traore, Penn State

800m Run
Andrew Casey, Wisconsin
Yukichi Ishii, Penn State
Camden Marshall, Indiana
Rivaldo Marshall, Iowa
Handal Roban, Penn State

1,500m Run
Nick Foster, Michigan
Adam Spencer, Wisconsin

5,000m Run
Jackson Sharp, Wisconsin

10,000m Run
Tom Brady, Michigan
Skylar Stidam, Indiana

110m Hurdles
Darius Luff, Nebraska
Giovanni Waring, Wisconsin

400m Hurdles
Robert Williams, Illinois

3,000m Steeplechase
Caleb Jarema, Michigan

High Jump
Kamyren Garrett, Illinois
Tyus Wilson, Nebraska
Reign Winston, Ohio State

Pole Vault
Tyler Carrel, Indiana
Cody Johnston, Illinois
Brian O'Sullivan, Rutgers

Long Jump
A'Nan Bridgett, Rutgers
Charles Godfred, Minnesota
Jake Wall, Michigan

Triple Jump
Praise Aniamaka, Purdue
Micaylon Moore, Nebraska
Viktor Morozov, Illinois
Safin Wills, Purdue
Terrol Wilson, Nebraska

Shot Put
Kevin Shubert, Nebraska
Tyler Sudduth, Illinois
Jason Swarens, Wisconsin
Hayden Tobias, Ohio State

Discus Throw
Seth Allen, Purdue
Zane Forist, Michigan
Jordan Johnson, Iowa

Hammer Throw
Angelos Mantzouranis, Minnesota
Sean Mockler, Indiana

Javelin Throw
Tyler Brown, Nebraska
Dash Sirmon, Nebraska
Mike Stein, Iowa

Decathlon
Aiden Ouimet, Illinois
Ryan Talbot, Michigan State
Austin West, Iowa

4x400m Relay
Penn State — Patrick Abel, Darius Smallwood, Oliver Desmeules, Matt DeMatteo
Purdue — Brett Otterbacher, Connor Czajkowski, Nickens Lemba, Jahn Riley